GODZINY OTWARCIA: 10:00 - 21:00

Wydarzenia

CurrentPage.pageTitle hero image

Dzień Świętej Łucji01 grudnia 2017 - 01 grudnia 2017

Poczuj nastrój Świąt i poznaj szwedzką tradycję Dnia Świętej Łucji.
Piątek, 1 grudnia o godz. 12:30.

Plac Unii City Shopping Ambasada Szwecji oraz Plac Unii City Shopping serdecznie zapraszają na występ szwedzkiego chóru młodzieżowego Young Cathedral Voices z Katedry w Uppsali pod dyrekcją Margarety Raab.

Dzień Świętej Łucji to jedna z najważniejszych i najbardziej nastrojowych tradycji szwedzkich. 13 grudnia w Szwecji orszak Świętej Łucji można spotkać w wielu miejscach – w szkołach, biurach, szpitalach, centrach handlowych czy na dworcach.

Łucja w koronie z płonącymi świecami prowadzi swój ubrany na biało orszak, rozświetlając nordycką zimę. Jednym ze źródeł tradycji Dnia Świętej Łucji mógł być popularny przesąd. Według podań ludowych noc z 12 na 13 grudnia była pełna niebezpieczeństw – zwierzęta przemawiały ludzkim głosem, działały też ponadnaturalne moce. Światło świec miało odegnać te lęki. Według innych źródeł tradycja wywodzi się z włoskich Syrakuz i od tamtejszej Świętej Łucji, której imię w języku łacińskim oznacza światło. Dla spragnionych słońca ludzi północy dzień jej śmierci stał się symbolem światła. Orszakowi Świętej Łucji towarzyszą przysmaki w postaci pierniczków, szafranowych bułeczek i grzanego wina z bakaliami.

Zapraszamy!

 

ORGANIZATORZY

organizatorzy obchodów Dnia Świętej Łucji

PARTNERZY

Partnerzy wydarzenia obchodów Dnia Świętej Łucji